Konferencja prasowa dot. odkrycia fragmentów białek i naczyń krwionośnych w kościach liczących prawie ćwierć miliarda lat

17.03.2016 - 17:32, aktualizacja 17.03.2016 - 17:32
Redakcja: admin

Polscy naukowcy jako pierwsi odkryli fragmenty białek i naczynia krwionośne zachowane w kościach zwierząt liczących prawie ćwierć miliarda lat. Konferencja prasową dotycząca tego odkrycia odbędzie się w piątek 18 marca 2016 roku o godz. 11.00 w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, aula im. Kazimierza Lepszego).

Interdyscyplinarny zespół polskich naukowców odkrył, po czym opisał na łamach prestiżowego magazynu naukowego „PLOS One”, skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. W skład zespołu poza naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego, wchodzą specjaliści różnych dziedzin z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz Parku Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie. Szczątki, z których pochodził materiał badawczy, zostały znalezione w Gogolinie na Opolszczyźnie oraz w dzielnicy Miasteczka Śląskiego – Żyglinie, niedaleko Tarnowskich Gór. Według relacji członków zespołu badawczego jest to pierwsze tego typu odkrycie w skali światowej.

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego w spotkaniu z mediami udział wezmą członkowie zespołu badawczego oraz prorektor ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji dr hab. prof. UŚ Mirosław Nakonieczny