13 opatentowanych wynalazków, które sprawdzą się w organicznej elektronice

17.01.2022 - 16:04 aktualizacja 19.04.2022 - 11:48
Redakcja: MK
Tagi: nauki chemiczne

Zespół pracujący pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Stanisława Krompca zajmuje się m.in. opracowywaniem wydajnych i skutecznych metod syntezy pochodnych perylenu i koronenu. Związki te cieszą się rosnącym zainteresowaniem przede wszystkim w chemii i nauce o materiałach – ze względu na ich unikatowe właściwości. To ciekawe produkty (w tym nanografeny), które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w organicznej elektronice. Cechuje je m.in. stabilność termiczna i fotochemiczna, dzięki czemu znajdą zastosowanie w budowie ogniw słonecznych czy nowoczesnych wyświetlaczy stosowanych w urządzeniach mobilnych oraz przemyśle medycznym czy motoryzacyjnym.

Trzynaście wynalazków z tego cyklu zostało objętych ochroną patentową. W gronie autorów chronionych rozwiązań znaleźli się pracownicy oraz studenci i studentki z Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ: mgr Aneta Kurpanik-Wójcik, prof. dr hab. inż. Stanisław Krompiec, lic. Bogumiła Gołek, lic. Agata Grabowska, mgr Justyna Łucka, mgr inż. Witold Ignasiak, mgr Beata Marcol-Szumilas, dr inż. Grażyna Szafraniec-Gorol, dr Marek Matussek oraz mgr Luiza Orszulak.

Warto dodać, że część wynalazków tego cyklu została w ubiegłym roku nagrodzona srebrnym medalem podczas International Warsaw Invention Show, największego międzynarodowego wydarzenia promującego wynalazczość, odbywającego się w Polsce.

A mobile phone