Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

absolwent

„The Hero” w konkursie filmów krótkometrażowych na festiwalu w Moskwie

23.04.2021 - 11:27 aktualizacja 27.04.2021 - 14:18
Redakcja: ks

„The Hero” to film dyplomowy Mileny Dutkowskiej, tegorocznej absolwentki Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który powalczy o nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie, odbywającego się od 22 do 29 kwietnia 2021 roku. To jedyna polska produkcja w sekcjach konkursowych tej prestiżowej imprezy. Światowa premiera filmu zaplanowana jest na 27 kwietnia.

„The Hero” opowiada o Cyprianie – 10-letnim sierocie, który marzy, by zostać prawdziwym bohaterem. Autorem zdjęć do filmu jest Igor Połaniewicz, natomiast za kierownictwo produkcji odpowiadał Ernest Małkiewicz. Producentem filmu jest dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W konkursie krótkometrażowym festiwalu uczestniczy w tym roku 14 filmów z całego świata, w tym dwa z Rosji. Przewodniczącym jury jest Dénes Nagy – tegoroczny laureat Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię filmu „Natural Light” podczas 71. edycji Berlinale.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie jest jednym z najstarszych przeglądów kina światowego. Wydarzenie posiada akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF). Główną nagrodą jest złota statuetka św. Jerzego. Od 1972 roku konkurs zaliczany jest przez FIAPF do festiwali klasy A. Funkcję prezydenta festiwalu od 1999 roku pełni Nikita Michałkow.

kadr z filmu The Hero

Kadr z filmu

return to top