Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
absolwent
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Łukasz Lamża - Nasi Absolwenci

Fotograf: Grzegorz Ziemiański (www.fotohuta.pl), za zgodą Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Łukasz Lamża to filozof przyrody i popularyzator nauki, specjalizuje się w kosmologii i astrofizyce. Po ukończeniu studiów na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim (z kierunkami wiodącymi: socjologia i filozofia) podjął równolegle studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (UPJP2) w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim (z kierunkami wiodącymi: fizyka i geologia). W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Jest współpracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, wspólnej jednostki naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek: „Przekrój przez Wszechświat” (CC Press, 2014), „Granice Kosmosu – granice kosmologii” (CC Press, 2015) oraz „Wszechświat krok po kroku” (CC Press, 2017).

Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”.

Bieżące informacje o spotkaniach i wykładach popularnonaukowych z jego udziałem,  nowych artykułach jego autorstwa oraz inne aktualności dostępne są pod adresem: http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza oraz na blogu: http://lukaszlamza.wordpress.com.

Dlaczego zdecydował się Pan na podjęcie studiów na Uniwersytecie Śląskim?

Zainteresowała mnie idea studiów międzywydziałowych (wtedy: Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne, obecnie: Indywidualne Studia Międzyobszarowe).

Jak wspomina Pan studia na Uniwersytecie Śląskim?

Jako jeden z piękniejszym okresów mojego życia. Poznałem wtedy wiele świetnych osób i miałem mnóstwo czasu na naukę i rozwój osobisty.

Dlaczego wybrał Pan dany kierunek studiów?

Filozofia to idealny kierunek dla gaduły takiego, jak ja.

Jakie są Pana główne zadania i obszary działalności zawodowej?

Zajmuję się filozofią przyrody, zwłaszcza w zakresie kosmologii. Prowadzę wykłady (akademickie i otwarte) z tego zakresu, piszę teksty naukowe, popularnonaukowe, biorę udział w tworzeniu i realizacji różnego typu grantów badawczych itd.

Co sprawia Panu największą satysfakcję w pracy?

Kontakt z osobami spoza kręgu akademickiego, które przychodzą na otwarte dla publiczności spotkania, żeby słuchać i mówić o Kosmosie. Nie przestaje mnie zaskakiwać, jak wiele osób – w każdym wieku! –  odczuwa potrzebę rozmawiania na wielkie tematy filozoficzne.

Co stanowi dla Pana największe wyzwanie zawodowe?

Przystępne tłumaczenie zawiłych zagadnień naukowych, zwłaszcza różnego typu „kruczków” matematycznych. Wyszukiwanie mądrego, rzetelnego i atrakcyjnego materiału ilustracyjnego.

Jakie umiejętności i doświadczenia zdobyte na Uczelni pomogły Panu w zdobyciu zatrudnienia?

Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi i wspólnej pracy nad projektami.

Jak edukacja na Uniwersytecie Śląskim wpłynęła na wybór Pana drogi zawodowej? Które doświadczenia z czasu studiów okazały się kluczowe w poszukiwaniu pracy?

Kluczowym doświadczeniem było dla mnie zobaczenie na własne oczy, jak pięknie łączą się ze sobą wszystkie dyscypliny wiedzy, i jak niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę i jest chętna, żeby te połączenia pielęgnować.

Co radzi Pan kandydatom na studia i studentom UŚ, którzy wkrótce wejdą na rynek pracy?

Z perspektywy mojego typu ścieżki zawodowej (co nie musi działać dla każdego) radziłbym współpracować przy jak największej liczbie różnych działań z jak największą liczbą ludzi: dyskutować, organizować seminaria, wykonywać badania, konstruować prototypy, składać wszędzie mnóstwo wniosków o dofinansowanie, nachodzić profesorów ze swoimi genialnymi pomysłami, wyjeżdżać na konferencje, udzielać się w internecie, pisać teksty do czasopism naukowych (nie bać się!), zakładać i zamykać strony internetowe, blogi i vlogi itd. Darmowa działalność sterowana pasją naprawdę może przerodzić się w działalność zarobkową.

return to top