Go to main content

University of Silesia in Katowice

  • Polski
  • English
search
Logo European City of Science 2024

Ambasador Chin gościem Uniwersytetu Śląskiego

04.12.2018 - 13:52, update 05.11.2019 - 11:17
Editors: admin

W środę 5 grudnia 2018 roku z wizytą na Uniwersytecie Śląskim przebywał ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Liu Guangyuan, który spotkał się z przedstawicielami uczelni. W rektoracie uczelni gościa podjął JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk. Ambasadorowi towarzyszył attaché Wydziału Politycznego Gao Heng oraz naczelnik Wydziału Politycznego Ambasady Zhang Hao.

Podczas spotkania Uniwersytet Śląski reprezentowali także: dr Agnieszka Tambor z Wydziału Filologicznego, kierownik Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, Agata Wójcik – kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, prof. dr hab. Ewa Rott-Pietrzyk z Wydziału Prawa i Administracji reprezentująca Szkołę Prawa i Kultury Chińskiej, dr hab. Adam Wojtaszek – dyrektor Instytutu Języka Angielskiego, Barbara Uracz – kierownik Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” oraz wykładowczynie języka chińskiego na Uniwersytecie Śląskim: dr Katarzyna Bańka-Orłowska z Instytutu Języka Angielskiego oraz Wu Lihong z Centrum Języka i Kultury Chińskiej.

W ostatnim czasie Uniwersytet Śląski podpisał kolejne umowy oraz porozumienia m.in. z Uniwersytetem w Szanghaju (SISU), Politechniką Pekińską (BJUT) oraz Uniwersytetem Północnowschodnim (NEU). Wizyta była okazją do omówienia zarówno aktualnie realizowanych wspólnych przedsięwzięć, jak i możliwości dalszego rozwoju współpracy, w tym projektu utworzenia na Uniwersytecie Śląskim Instytutu Konfucjusza.
 

Uczestnicy spotkania pozują wspólnie do zdjęcia
Wspólne zdjęcie uczestników spotkania
fot. Sekcja Prasowa UŚ

Tego samego dnia o godz. 10.00 w budynku Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach ambasador Liu Guangyuan spotkał się ze studentami Uniwersytetu Śląskiego (m.in. Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz Centrum Języka i Kultury Chińskiej, a także członkami Międzywydziałowego Koła Prawa i Kultury Chińskiej) i uczniami uniwersyteckich liceów. Podczas spotkania ambasador wygłosił wykład zatytułowany „Droga rozwoju Chin, 40 lat przemian i dalsze perspektywy”. Po wystąpieniu uczestnicy mieli możliwość zadania kilku pytań.

Plakat promujący spotkanie z ambasadorem na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego

return to top