30. rocznica śmierci prof. W. Pańki

30.09.2021 - 12:05, aktualizacja 07.10.2021 - 09:04
Redakcja: OO

7 października 2021 roku mija 30. rocznica śmierci śp. prof. Waleriana Pańki, który zginął tragicznie w wypadku samochodowym w drodze z Warszawy do Katowic.

Profesor był nie tylko wybitnym naukowcem i nauczycielem akademickim Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, ale także społecznikiem. Odegrał istotną rolę jako ekspert „Solidarności” w strajkach chłopskich w Ustrzykach Dolnych i Rzeszowie. Tworzył Sieć Organizacji Zakładowych „Solidarność” wiodących zakładów pracy na Śląsku. Aktywnie uczestniczył w pracach legislacyjnych Społecznej Rady Legislacyjnej NSZZ „Solidarność”.

Internowany po wprowadzeniu stanu wojennego przebywał kolejno w Jastrzębiu Szerokiej, Warszawie, Białołęce i Jaworzu na Pojezierzu Drawskim. Po zwolnieniu z internowania aktywnie współpracował z Duszpasterstwem Akademickim i Duszpasterstwem Ludzi Pracy na Śląsku.

4 czerwca 1989 roku, jako kandydat „Solidarności” z okręgu Katowice–Mysłowice, został wybrany posłem na Sejm. Przewodniczył sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego. Ponadto był członkiem Komisji Konstytucyjnej i Komisji Ustawodawczej. W maju 1991 roku objął stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Był jednym z założycieli Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Dał się poznać jako człowiek ogromnej wiedzy i wielkiej pracowitości. Prawnicza kompetencja, solidność i zdrowy rozsądek zjednywały prof. Walerianowi Pańce szacunek wszystkich.

W tym roku w piątek 8 października odbędą się uroczyste obchody święta patrona Szkoły Podstawowej im. prof. Waleriana Pańki w Turzym Polu, miejscowości rodzinnej Profesora. Uroczystości obejmą:

• złożenie kwiatów na grobie na cmentarzu w Jasionowie,
  • mszę świętą w Kościele Parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Turzym Polu,
  • akademię przygotowaną przez młodzież szkolną,
  • wspomnienie w gronie przyjaciół i zwiedzanie wystawy zdjęć związanych z życiem prof. Waleriana Pańki.

W uroczystości na zaproszenie burmistrza Brzozowa, rady rodziców i nauczycieli weźmie udział przedstawiciel „Solidarności” Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.