Debata pt. „Cóż po humanistach w czasie marnym?”

21.10.2021 - 15:43, aktualizacja 21.10.2021 - 15:48
Redakcja: OO

W piątek 22 października 2021 roku o godz. 17.00 w auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4) odbędzie się debata na temat obecnej sytuacji humanistyki i jej roli oraz perspektyw na przyszłość. Parafrazując słynne pytanie retoryczne Friedricha Hölderlina, uczestnicy debaty wspólnie zmierzą się z pytaniem: „Cóż po humanistach w czasie marnym?”.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli specjaliści z poszczególnych dyscyplin, w których prowadzone są badania humanistyczne w Uniwersytecie Śląskim. W rozmowie z nimi będą mieli okazję wziąć udział przedstawiciele środowiska akademickiego Uniwersytetu Śląskiego i zaproszeni goście.

W dyskusji uczestniczyć będą:

• dr hab. Katarzyna Bazarnik, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński),
  • prof. dr hab. Adam Chmielewski (Uniwersytet Wrocławski),
  • prof. dr hab. Ewa Domańska (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  • dr hab. Krzysztof Moraczewski, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  • prof. dr hab. Ryszard Nycz (Uniwersytet Jagielloński),
  • dr hab. Tomasz Wicherkiewicz, prof. UAM (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu).

W spotkaniu uczestniczyć będzie także rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Debatę poprowadzą: dr Magdalena Wołek z Instytutu Filozofii UŚ oraz prodziekan ds. badań naukowych prof. dr hab. Leszek Drong.

Spotkanie ma charakter otwarty, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i obostrzenia sanitarne wymagane jest wcześniejsze, imienne zgłoszenie chęci udziału w debacie. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w wydarzeniu proszeni są o nadsyłanie zgłoszeń na adres: kamila.czaja@us.edu.pl.

Transmisję z debaty można będzie oglądać na uczelnianym kanale YouTube.