Delegacja przedstawicieli Państwowego Uniwersytetu Donieckiego z wizytą na Uniwersytecie Śląskim

11.10.2016 - 12:48, aktualizacja 11.10.2016 - 12:48
Redakcja: admin

We wtorek 18 października 2016 roku o godz. 13.00 Uniwersytet Śląski odwiedzi delegacja przedstawicieli Państwowego Uniwersytetu Donieckiego, która przyjedzie z wizytą studyjną koordynowaną przez Polską Agencję Prasową SA na zlecenie Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W skład delegacji wchodzą: Oksana Yevtukhova – kierownik ds. naukowych, Tetyana Orekhova – prorektor ds. naukowo-pedagogicznych i współpracy międzynarodowej, Ludmyla Shamarina – księgowy, Volodymyr Mozgunov – dziekan fakultetu filologicznego, Ludmyla Horbachova – główny księgowy oraz tłumacz.

Ze strony Uniwersytetu Śląskiego udział wezmą: prorektor ds. badań naukowych prof. zw. dr hab. Andrzej Noras, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych, dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej prof. dr hab. Jolanta Tambor, kierownik Działu Budżetowania i Kontrolingu Joanna Ziętara, kierownik Działu Księgowości Projektów Urszula Jamrozy, kierownik Działu Kształcenia Ewa Słomiana, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą Agata Wójcik, kierownik Biura Rekrutacji Studentów Międzynarodowych Joanna Laskowska oraz kierownik Biura Programu Erasmus+ KA1 HE Jarosław Gąsior, a także Ewelina Doluk z Działu Projektów.

Celem wizyty będzie rozszerzenie kontaktów naukowych z Polską, zapoznanie się z zasadami tworzenia budżetu i zasadami finansowo-administracyjnymi funkcjonowania uczelni, działalnością projektową i zasadami funkcjonowania płatnych studiów, nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń na temat programów Erasmus+ i Horizon 2020, poznanie zasad funkcjonowania fakultetów filologicznych oraz polskiego modelu autonomii uczelni, z uwzględnieniem studentów i pracowników naukowych.

27 maja 2016 r. w Donieckim Uniwersytecie odbyło się otwarcie Klubu Polskiego, któremu uczelnia przekazała pięć pomieszczeń. Instytut Polski w Kijowie nawiązał współpracę z klubem i ofiarował materiały informacyjno-promocyjne dotyczące Polski. W związku z tym jednym z celów wizyty studyjnej będzie również promocja polskich uczelni, nauki języka oraz możliwości podjęcia studiów w Polsce, a także nawiązanie współpracy z najważniejszymi polskimi  uczelniami oraz podzielenie się wiedzą na temat ich funkcjonowania.