Dzień z Uniwersytetem Otwartym UŚ

12.05.2023 - 13:11, aktualizacja 06.06.2023 - 11:48
Redakcja: K.S

Uwaga!

Z powodu pogorszenia pogody (zachmurzenie i możliwe opady deszczu) atrakcja specjalna pt. „Poznaj moc Gwiazdy” – gotowanie na lustrach zostaje odwołana. Na deptaku przed rektoratem UŚ uczestnicy wydarzenia mieli spróbować ugotować wybraną potrawę na kuchni słonecznej, a także obserwować Słońce za pomocą teleskopów. Warunki atmosferyczne nie pozwolą na wykonanie tych doświadczeń naukowych. Organizatorzy przepraszają i zapewniają, że akcja zostanie ponowiona. Nowy termin zostanie podany na stronach internetowych UŚ.

W przeddzień urodzin Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się Dzień z Uniwersytetem Otwartym UŚ zorganizowany dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

7 czerwca 2023 roku uczestnicy będą mogli wziąć udział w pokazach naukowych, eksperymentach i warsztatach pod okiem naukowców największej uczelni na Śląsku.

Zajęcia dla różnych grup wiekowych

W programie dla najmłodszych przewidziano m.in.:

• pokaz naukowy „Potęga ciśnienia”, podczas którego część doświadczeń przeprowadzą sami uczestnicy;
  • warsztaty „Wielobarwne slimes” – to nie tylko dobra zabawa, ale też porządna dawka wiedzy naukowej;
  • warsztaty „Skąd się biorą dźwięki?”, które będą okazją do zbudowania własnego instrumentu muzycznego;
  • prezentację tajników układu kostnego człowieka;
  • prezentację „Laboratorium biochemika” – pod okiem fachowca będzie można wykonać imponujące doświadczenia.

Dla młodzieży zostały przygotowane spotkania:

• teksty Adama Mickiewicza – bez tajemnic;
  • matematyczne łamigłówki – zadania optymalizacyjne i strategie ich rozwiązywania;
  • dyplomacja: czego mogą nas nauczyć gafy w dyplomacji?;
  • warsztaty kryminalistyczne: praca z wariografem – sprawdzimy kto z Was mówi prawdę!;
  • „Laboratorium biochemika”.

Kuchnia słoneczna, czyli gotowanie na lustrach

O godz. 12.00 odbędzie się specjalna atrakcja pt. „Poznaj moc Gwiazdy” – gotowanie na lustrach. Na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego uczestnicy wraz z naukowcami spróbują ugotować wybraną potrawę na kuchni słonecznej. Do udziału w spotkaniu prowadzący zapraszają: uczniów i uczennice, nauczycieli i nauczycielki, a także studentki i studentów, pracowniczki oraz pracowników UŚ. Uczestnicy przekonają się także:

• jak smakują ziemniaki ugotowane na słońcu?
  • czy można patrzeć w Słońce?
  • co widać przez teleskop?
  • czy przy pomocy światła słonecznego można rozpalić ogień?

Rejestracja uczestników

Dzień z Uniwersytetem Otwartym UŚ to wydarzenie przeznaczone dla grup zorganizowanych w 4 kategoriach wiekowych:

• zerówki i klasy 1–3,
  • klasy 4–6,
  • klasy 7–8,
  • szkoły ponadpodstawowe.

Zgłoszenia odbywać się będą poprzez formularz rejestracyjny dostępny od 22 maja. W formularz dla każdej z grup wiekowych znajdują się osobne zakładki.

Szkoła zgłasza grupę na pokaz naukowy, a tuż po nim odbędzie się losowanie – każda klasa trafi na inne warsztaty. Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo w pokazach i warsztatach jest bezpłatne. Na pokaz gotowania na lustrach nie obowiązuje rejestracja.

Szczegółowe informacje znajdują się na Facebooku wydarzenia.