Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Helpers’ generation” − rejestracja dawców szpiku

29.11.2021 - 13:29, aktualizacja 30.11.2021 - 10:08
Redakcja: RJ

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Niestety tylko 25% chorych znajduje dawcę wśród swojej rodziny, a 75% poszukuje dawcy niespokrewnionego. Chociaż w bazie fundacji DKMS jest już zarejestrowanych 1,7 mln osób, to nadal co piąty pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”.

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, fundacja DKMS organizuje akcję „Helpers’ generation”, podczas której wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego.

Gdzie się zarejestrować?

Od 6 do 10 grudnia w godz. od 9.00 do 15.00 wolontariusze fundacji będą dostępni na pięciu wydziałach Uniwersytetu Śląskiego:

  • Wydziale Nauk Społecznych (ul. Bankowa 11) −  od 6 do 10 grudnia,
  • Wydziale Nauk Społecznych (ul. Grażyńskiego 53) − od 6 do 9 grudnia,
  • Wydziale Humanistycznym (ul. Uniwersytecka 4) − od 6 do 8 grudnia,
  • Wydziale Humanistycznym (ul. Grota-Roweckiego 5, Sosnowiec) − od 6 do 8 grudnia,
  • Wydziale Prawa i Administracji − od 7 do 9 grudnia.

Oprócz tego można zarejestrować się również od 6 do 7 grudnia w Galerii Katowickiej, od 7 do 8 grudnia w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej oraz na meczu siatkówki GKS Katowice 11 grudnia o 17.30 w hali w Szopienicach przy ul. 11 listopada.

Rejestracja zajmuje chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Komórki macierzyste mnożą się przez całe nasze życie, dlatego pozostanie dawcą nie ingeruje w organizm.

return to top