Kolejne spotkania w ramach „Duetów Mocy”

22.05.2023 - 13:10, aktualizacja 23.05.2023 - 10:28
Redakcja: OO

W ramach cyklu „Duety Mocy” odbędą się dwa spotkania w formie online na platformie MS Teams. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz rejestracyjny.

„O ocenianiu i motywacji w edukacji dzieci i młodzieży w wielokulturowej klasie”

22 maja 2023 (poniedziałek), 16.30–18.30

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób tworzyć wymagania i oceniać dzieci oraz młodzież z doświadczeniem uchodźczym. Przyjrzymy się również wspieraniu motywacji uczniów w wielokulturowej klasie i jej filarom: autonomii, warunkom do rozwoju, stawianym celom oraz komunikacji. Uczestnicy poznają także techniki wspierające motywację uczniów oraz dowiedzą się, jak w różnorodności integrować swoich podopiecznych. Temat zostanie ujęty w sposób uwzględniający wszystkie osoby w klasie.

Prowadzący: Dorota Kujawa-Weinke – trenerka, edukatorka i nauczycielka z 17-letnim stażem, w 2020 roku otrzymała tytuł Edukatora Roku.

„Prawne aspekty w pracy nauczyciela, z uwzględnieniem kontekstu nauczania osób z doświadczeniem uchodźczym”

24 maja 2023 (środa), 16.30–18.30

Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z przepisami regulującymi prawną pozycję nauczycieli w szkole, do której uczęszczają uczniowie z doświadczeniem uchodźczym. Omówione zostaną w szczególności obowiązki w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz prawa, jakie posiada nauczyciel w zakresie realizacji tych zadań. W czasie szkolenia omówione zostaną przepisy dotyczące zatrudniania nauczycieli w czasie agresji Rosji na Ukrainę (tzw. specustawa ukraińska) oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kurs ma na celu również pokazanie, że nauczyciele, funkcjonując w przestrzeni szkolnej, mogą mieć do czynienia z przepisami z różnych gałęzi prawa.

Prowadzący: Krzysztof Stradomski – prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy, ze szczególnym uwzględnieniem prawa oświatowego.

Cykl „Duety Mocy”

„Duety Mocy” to seria bezpłatnych webinarów i interdyscyplinarnych spotkań, których celem jest wymiana poglądów, pomysłów i idei w gronie osób odpowiedzialnych za kształcenie dzieci i młodzieży. Idea wydarzenia polega na zorganizowaniu każdorazowo dwóch spotkań online prowadzonych przez ekspertów w zakresie edukacji i metodyki nauczania.

Organizatorami wydarzenia są Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Śląskiego oraz Miasto Katowice. Spotkania są finansowane przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).

Szczegółowe informacje o inicjatywie znajdują się na stronie Centrum Dydaktyki UŚ.

grafika promująca wydarzenie w ramach III Duetów mocy