Konferencja naukowa pt. „Sanctissimus Dominus Noster”

21.10.2022 - 14:59, aktualizacja 21.10.2022 - 15:00
Redakcja: OO

W stulecie powołania Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku zaplanowano konferencję naukową pt. „Sanctissimus Dominus Noster”, która odbędzie się 27 października 2022 roku w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W wydarzeniu udział wezmą nie tylko naukowcy z UŚ, lecz również z Niemiec, Francji i Czech. Uczestników spotkania powita dziekan ks dr hab. Jacek Kempa, prof. UŚ. Słowo wstępne wygłosi abp dr Wiktor Skworc – metropolita katowicki, Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UŚ.

Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in.:

• Watykan wobec utworzenia Administracji Apostolskiej na Górnym Śląsku;
  • duchowieństwo na Górnym Śląsku w 1922 roku;
  • stosunek władz samorządowych wobec powstania nowej jednostki kościelnej na Górnym Śląsku;
  • zmiany w strukturze organizacyjnej czechosłowackiej części diecezji wrocławskiej po 1918 roku.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie Instytutu Nauk Teologicznych UŚ.