Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konsul generalny Niemiec gościem Uniwersytetu Śląskiego

02.03.2020 - 15:04, aktualizacja 04.03.2020 - 09:42
Redakcja: AJS

W poniedziałek 2 marca 2020 roku z wizytą na Uniwersytecie Śląskim przebywał Hans Jörg Neumann – konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. W murach uczelni przedstawiciela korpusu dyplomatycznego podjął prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prof. UŚ.

Spotkanie było okazją do rozmów na temat współpracy pomiędzy uczelniami europejskimi, budowania międzynarodowych partnerstw strategicznych oraz wyzwań i planów na przyszłość w zakresie edukacji i rozwoju współpracy naukowo-badawczej.

Program pobytu konsula generalnego obejmował również spotkanie z prodziekanem Wydziału Humanistycznego dr. hab. Kazimierzem Miroszewskim, prof. UŚ. Hans Jörg Neumann odwiedził także Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, gdzie spotkał się ze studentami Wydziału Humanistycznego i wygłosił dla nich krótką prelekcję. Podczas wykładu zatytułowanego „German Diplomacy and Poland” wprowadził słuchaczy do świata międzynarodowej dyplomacji, opowiadając o przygotowaniu do zawodu dyplomaty, znaczeniu języków obcych oraz polsko-niemieckich relacjach, zwłaszcza po 1989 roku.

Wizyta była również okazją do otwarcia wystawy „Od pokojowej rewolucji do zjednoczenia Niemiec”, przygotowanej przez Federalną Fundację ds. Rozliczenia z Dyktaturą SED i pełnomocnika rządu federalnego ds. nowych landów. Wystawa prezentuje najważniejsze wydarzenia poprzedzające upadek NRD i zjednoczenie Niemiec: od fali masowych ucieczek latem i ulicznych protestów jesienią 1989 roku, poprzez próby reform demokratyzacyjnych, akty niemiecko-niemieckiej solidarności aż po łączenie obu państw niemieckich. Na dwudziestu tablicach zgromadzono teksty informacyjne, ponad 100 zdjęć i dokumentów z epoki oraz kody QR, odsyłające do stron internetowych, na których zamieszczone zostały wywiady ze świadkami historii. Autorem wystawy jest berliński historyk Ulrich Mählert.

Wystawę można oglądać w CINIB-ie do końca marca, później będzie dostępna w budynku Wydziału Humanistycznego w Sosnowcu.

return to top