Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] Sympozjum naukowe pt. „Rodzina w pandemii”

14.04.2021 - 09:53, aktualizacja 14.04.2021 - 09:53
Redakcja: OO

Sympozjum naukowe pt. „Rodzina w pandemii” ma na celu zestawienie różnych spojrzeń na obecną sytuację rodziny. Zdalna praca i nauka mogą przybliżyć jej członków do siebie lub sprawić, że nastroje w rodzinie pogorszą się, tym samym prowadząc do stopniowego zrywania więzi jej członków. Zdalne funkcjonowanie rodziny może się również przyczyniać do pogłębienia patologii rodzinnych i zmniejszyć kontrolę społeczną nad jej prawidłowym funkcjonowaniem. Wydarzenie będzie okazją do próby nazwania różnego rodzaju szans i zagrożeń czyhających na system rodzinny oraz jego pojedynczych członków w panującej obecnie sytuacji izolacji społecznej, a także zmian, jakie zaszły w jej funkcjonowaniu w czasach pandemii. Będzie również próbą określenia, które z nich mają największy wpływ na przyszłość rodziny. Sympozjum ma na celu spojrzenie na problematykę zjawiska społecznej izolacji rodziny przez pryzmat różnych dyscyplin naukowych: teologii, pedagogiki, prawa, psychologii. Spotkanie zakończy się dyskusją otwartą na temat sytuacji rodziny w czasach pandemii.

Wydarzenie odbędzie się online na platformie MS Teams. Będzie także transmitowane za pośrednictwem fanpage’u Samorządu Studenckiego Wydziału Teologicznego UŚ.

Program:

  • 10.30–11.30 – sesja ekspercka:
    • dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ – psychologia, filozofia (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
    • dr hab. Izabela Krasiejko, prof. UJD – pedagogika, asystentura rodziny (Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie),
    • dr Magdalena Butrymowicz – prawo (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie),
    • ks. dr Maciej Basiuk – teologia (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
  • 11.30–13.00 – panel dyskusyjny.

Sympozjum jest częścią projektu „WTL po godzinach” realizowanego przez Radę Samorządu Studenckiego i Radę Samorządu Doktorantów Wydziału Teologicznego UŚ, oferującego społeczności studencko-doktoranckiej inicjatywy kulturalno-naukowe.

return to top