[ONLINE] Webinarium pt. „O kształceniu delikatności myślenia”

20.05.2022 - 10:15, aktualizacja 20.05.2022 - 11:09
Redakcja: RJ

„O kształceniu delikatności myślenia” – to tytuł wirtualnego spotkania z prof. dr hab. Tadeuszem Sławkiem – literaturoznawcą, filozofem, eseistą, poetą, tłumaczem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w latach 1996–2002.

Webinarium odbędzie się 24 maja 2022 roku o godz. 17.00 na platformie Zoom. Spotkanie moderować będzie dr Rafał Cekiera. Osoby zainteresowane uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Niedawno wydana książka prof. Tadeusza Sławka „A jeśli nie trzeba się uczyć…” stała się ważnym przyczynkiem do dyskusji o współczesnej edukacji – jej kontekstach, zadaniach, a przede wszystkim znaczeniu w kształtowaniu postawy „mądrego oporu wobec świata”. Ten niezwykle erudycyjny esej, otwierający na rozumienie kształcenia jako podróży „nie tylko młodych, ale także starszych, tych, którzy mają być przewodnikami”, spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem czytelników.

Sugerując, że „dla mądrego nauczyciela programy, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie, jak omijać”, prof. Sławek na łamach książki zaprasza czytelników do odświeżającej myślenie wędrówki. Wychodzi ona dalece poza świat pedagogiki, stając się inspirującą zachętą do szerszej refleksji na temat kondycji współczesnego świata i – nie pozbawionych humoru – prób odnajdywania w relacji z nim własnego losu.

Wydarzenie jest organizowane w ramach współpracy pomiędzy Bielsko-Bialskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli a Uniwersytetem Śląskim. Jest dedykowane przede wszystkim pedagogom – nauczycielom każdego stopnia edukacji i każdej dyscypliny.