Świadomy UŚ oraz ŚFN on Tour. Nauka dostępna dla wszystkich

30.05.2023 - 10:57, aktualizacja 30.05.2023 - 12:00
Redakcja: OO

Kolejna odsłona kampanii „Świadomy UŚ” odbędzie się 3 i 4 czerwca 2023 roku w Parku Kopczyńskiego w Wiśle. Podczas Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” w specjalnie przygotowanej strefie będzie można odwiedzić stanowiska pokazowe poświęcone różnym formom dostępności (nie tylko) w procesie edukacyjnym. Osoby uczestniczące w wydarzeniu będą mogły poznać świat z perspektywy, kiedy zmysły są ograniczone, a także dowiedzieć się więcej na temat alternatywnych form komunikacji oraz urządzeń wspierających dostosowanie.

Świadomy UŚ. Nauka dostępna dla wszystkich

Stanowiska pokazowe będą do dyspozycji odwiedzających w sobotę 3 czerwca w godzinach 9.00–18.00 oraz w niedzielę 4 czerwca w godzinach 9.00–16.00. Kampanii UŚ towarzyszyć będzie wystawa fotografii „Głuchoniewidomi” Agnieszki Majnusz – absolwentki studiów podyplomowych z zakresu fotografii podróżniczej i dokumentalnej oraz psychologii twórczości, od ponad 11 lat związanej z osobami głuchoniewidomymi.

W ramach wydarzenia zaplanowano także ŚFN on Tour – mobilną strefę Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Przygotowane zostanie stanowisko pokazowe pt. „Fascynujący świat ukryty w codziennych materiałach”, na którym odwiedzający dowiedzą się, jakie ciekawe zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzą w znanych i używanych przez nas materiałach.

ŚFN on Tour: nauka dostępna dla wszystkich, 4-6.06.2023, Park Kopczyńskiego, Wisła, pokazy, warsztaty naukowe, wystawa

Uczestnikiem Festiwalu „Granatowe Góry” będzie również prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor UŚ, dyrektor generalny ŚFN KATOWICE, a także przewodniczący Rady Programowej Festiwalu „Granatowe Góry”. W Domu Zborowym poprowadzi spotkanie o kapłaństwie kobiet w kościele luterańskim (sobota, godz. 13.30–15.00), w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. J. Śniegonia wygłosi wykład pt. „Co po Pilchu” (sobota, godz. 16.30–18.00), a na Placu Hoffa będzie gościem spotkania poświęconego jego ostatniej książce „Czytać, dużo czytać” (niedziela, 13.30–15.00).

Partnerem Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry” jest Uniwersytet Śląski oraz Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Kampania „Świadomy UŚ” jest realizowana w ramach projektu „DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą” (DUO) współfinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.