Szkolenie dla naukowców: „Publikowanie w otwartym dostępie”

09.05.2023 - 10:01, aktualizacja 23.05.2023 - 10:47
Redakcja: OO

W ramach cyklu szkoleń dla naukowców „Widzialność badań naukowych” odbędzie się ostatnie spotkanie pt. „Publikowanie w otwartym dostępie”.

O szkoleniu

Szkolenie obejmie następujące zagadnienia:

• czym jest otwarty dostęp do publikacji?;
  • konsekwencje otwartości: korzyści i zagrożenia;
  • jak rozpoznać publikację Open Access i rodzaje otwartego dostępu?;
  • jak sprawdzić, czy czasopismo ukazuje się w otwartym dostępie?;
  • czy publikację można deponować w repozytorium? Sprawdzanie polityki wydawców;
  • wymogi grantodawców i programy otwartego publikowania.

Spotkanie poprowadzą dr Aneta Drabek i mgr Michał Tomaszek. Szkolenie odbędzie się w formie online na MS Teams w dwóch terminach:

Cykl „Widzialność badań naukowych”

Cykl szkoleń realizowany jest przez uniwersytecką komisję ds. rankingów uczelni przy wsparciu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej. Celem jest wsparcie poprawy widzialności wyników badań naukowych.

Tematyka spotkań

• Profil naukowca”. Zrealizowane w grudniu 2022 roku;
  • Cytowania w bazach Scopus i Web of Science” – wykorzystanie raportów cytowań, dbałość o poprawne dane w bazie. Zrealizowane w styczniu 2023 roku;
  • „Jak napisać i opublikować artykuł naukowy” – szkolenie prowadzone przez zewnętrznego eksperta – Elsevier Author Workshop. Zrealizowane w marcu 2023 roku;
  • „Wybór czasopisma do publikacji” – narzędzia wydawców (np. Elsevier Journal Finder), wykorzystanie baz danych, sprawdzanie „reputacji” czasopisma (IF, CiteScore). Zrealizowane w kwietniu 2023 roku;
  • „Otwarte czasopisma” – Directory of Open Access Journals (DOAJ), wyszukiwanie otwartych czasopism w Web of Science oraz Scopus, polskie czasopisma otwarte.