Szkolenie z zakresu ochrony własności intelektualnej w uczelni – 2. termin

05.04.2022 - 09:21, aktualizacja 15.04.2022 - 09:15
Redakcja: RJ

Biuro Współpracy z Gospodarką UŚ zaprasza pracowników naukowych oraz doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do udziału w szkoleniu z zakresu ochrony własności intelektualnej w uczelni, które jest realizowane w ramach projektu „Inkubator Innowacyjności 4.0”.

Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia 2022 roku w sali nr 3.23 na III piętrze w rektoracie UŚ przy ul. Bankowej 12.

Celem szkolenia jest podniesienie świadomości pracowników naukowych na temat potrzeby ochrony własności intelektualnej oraz poszerzenie wiedzy w zakresie zasad ubiegania się o taką ochronę. Efektem szkolenia ma być zachęcenie naukowców do podejmowania starań o obejmowanie ochroną prawną wyników swoich badań naukowych.

Szkolenie obejmować będzie następującą tematykę:

• uzasadnienie potrzeby posiadania wiedzy na temat ochrony własności intelektualnej pracowników naukowych – zalety, zagrożenia, przykłady z praktyki,
  • podstawowe informacje o rodzajach przedmiotów własności intelektualnej,
  • szersze omówienie definicji przedmiotów własności intelektualnej najczęściej spotykanych na uczelni – wynalazki, wzory użytkowe, wzory przemysłowe, znaki towarowe, know-how,
  • regulacje prawne dotyczące ochrony przedmiotów własności intelektualnej oraz zasady postępowania celem uzyskania takiej ochrony,
  • wewnętrzne uczelniane regulacje i procedury dotyczące ubieganie się o ochronę przedmiotów własności intelektualnej – na przykładzie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Szkolenie poprowadzi Mariusz Grzesiczak, rzecznik patentowy UŚ.

• 10.00–10.10 – przywitanie uczestników,
  • 10.10–12.10 – ochrona własności intelektualnej – zalety, zagrożenia, przykłady z praktyki,
  • 12.10–12.30 – przerwa,
  • 12.30–14.30 – zasady ochrony przedmiotów własności intelektualnej – jak zadbać o prawną ochronę wyników badań,
  • 14.30–14.45 – panel pytań, zakończenie szkolenia.

Na wydarzenie obowiązuje elektroniczna rejestracja poprzez formularz zgłoszenia.

Ewentualne pytania można kierować na adres: transfer@us.edu.pl.