VII konferencja naukowa „Joga w kontekstach kulturowych”

18.08.2022 - 10:10, aktualizacja 18.08.2022 - 10:10
Redakcja: OO

Konferencja naukowa „Joga w kontekstach kulturowych” jest z założenia interdyscyplinarnym projektem mającym kontynuować namysł nad problematyką podjętą w 2014 roku podczas pierwszej edycji konferencji. Jej cel jest stały: pokazanie różnych aspektów jogi przede wszystkim jako zjawiska modelowanego konkretnymi warunkami kulturowymi.

Zagadnienia, które wyznaczają główną oś tematyczną konferencji, to:

• joga w kontekście tradycji historyczno-kulturowej;
  • joga jako przedmiot zainteresowania kultury zachodniej;
  • joga jako element procesu orientalizacji Zachodu;
  • joga w Polsce: szkoły, ośrodki i tradycje;
  • polskie badania naukowe nad różnymi aspektami jogi;
  • joga w potocznym rozumieniu – wyobrażenia i nieporozumienia.

Konferencja będzie mieć nie tylko wymiar intelektualny, ale i praktyczny – części referatowej towarzyszyć będzie część warsztatowa. Wydarzenie, skierowane w szczególności do osób praktykujących jogę oraz badaczy z ośrodków akademickich, będzie okazją do wymiany myśli na temat aktualnej sytuacji jogi w Polsce.

Część referatowa odbywać się będzie 6 i 7 września w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (Katowice, ul. Bankowa 11a), natomiast część warsztatowa 7 i 8 września w Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki (Katowice, ul. Mikołowska 72a).

Program konferencji zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: awf.katowice.pl.

Konferencja organizowana jest przez Katedrę Zarządzania Sportem i Turystyką Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka.