„Pożary w historii Ziemi” – wykład prof. Leszka Marynowskiego

21.09.2022 - 14:15, aktualizacja 21.09.2022 - 14:59
Redakcja: K.S

Polska Akademia Umiejętności oraz Muzeum w Gliwicach organizują wykład Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej pt. „Pożary w historii Ziemi”. Wygłosi go prof. dr hab. Leszek Marynowski – dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Wykład będzie dotyczył najstarszych pożarów, które miały miejsce w historii Ziemi oraz ich przyczyn i skutków. Szczególna uwaga zostanie poświęcona okresom wielkich wymierań organizmów żywych oraz współwystępowania globalnych pożarów w trakcie tych kryzysów biotycznych. Wyjaśnione zostaną sposoby detekcji pożarów w skałach oraz określania ich rodzajów. Dodatkowo przedstawiony zostanie wkład polskich naukowców w zagadnienia związane z paleopożarami.

Prof. Leszek Marek Marynowski jest geologiem, specjalistą w zakresie geochemii organicznej i nieorganicznej, profesor nauk o Ziemi, od 2020 roku członek korespondent Polskiej Akademii Nauk.

Wykład odbędzie się 29 września 2022 roku o godz. 16.00 w gliwickim Muzeum Willa Caro (ul. Dolnych Wołów 8A). Wstęp wolny.