Wykłady mistrzowskie w maju

07.05.2018 - 15:30, aktualizacja 07.05.2018 - 15:30
Redakcja: admin

Ostatnie w tym roku akademickim spotkania w ramach wykładów mistrzowskich odbędą się 10 i 17 maja 2018 roku. Organizowane z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego prelekcje mają charakter otwarty i skierowane są do studentów, pracowników uczelni, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz osób zainteresowanych proponowaną tematyką.

Wykłady mistrzowskie to cykl spotkań, podczas których w przystępny sposób prezentowane są próby opisu rzeczywistości ujętej w naukowe opowieści o świecie przedstawianym z perspektywy różnych dyscyplin naukowych (filozofii, pedagogiki, teologii, fizyki, prawa czy sztuki). Spotkania mają pobudzać do myślenia, a tym samym zachęcać do podejmowania własnych starań zrozumienia świata.

prof. Tadeusz Sławek    dr hab. Dagmara Drzazga   dr Grzegorz Odoj

Najbliższe prelekcje poprowadzą:

• prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca związany z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Wykłady „Melancholia anatomii. Cztery pozbawione metody wykłady na temat nowoczesności” to kontynuacja rozpoczętego w marcu cyklu spotkań;

• dr hab. Dagmara Drzazga – dziennikarka i reżyser, od wielu lat związana z oddziałem TVP w Katowicach oraz z Wydziałem Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ. Prelekcje „Filmowy Śląsk: twórcy, krajobrazy, konteksty” to spotkania, których bohaterami są zarówno uznani i rozpoznawalni na świecie twórcy, jak i młode pokolenie adeptów sztuki opowiadania obrazem;

• dr Grzegorz Odoj – etnolog i antropolog kultury, pracownik Zakładu Teorii i Studiów Antropologicznych UŚ, który wprowadzi uczestników w świat refleksji antropologicznej. Każde ze spotkań poświęcone jest innemu problemowi, tematami najbliższych będą: „animal symbolicum” oraz kreowanie nowej tradycji historycznej miasta postprzemysłowego.

Szczegółowe informacje na temat wykładów mistrzowskich oraz formularze rejestracyjne dostępne są na stronie: www.mistrzowskie.us.edu.pl.