Jakub Wantulok z UŚ wyróżniony w ogólnopolskim konkursie dla wynalazców

11.02.2021 - 14:57 aktualizacja 15.02.2021 - 09:40
Redakcja: MK
Tagi: patenty

Młodzi naukowcy zostali nagrodzeni w Ogólnopolskim Konkursie Student-Wynalazca, organizowanym od jedenastu lat przez Politechnikę Świętokrzyską. Celem inicjatywy jest promowanie zaangażowania studentów i doktorantów w tworzenie oraz rozwój gospodarki opartej na innowacjach, a także w prace zespołów naukowo-badawczych. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało 139 prac opracowanych łącznie przez 272 współtwórców. W gronie wyróżnionych osób znalazł się Jakub Wantoluk, doktorant z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Jest współautorem patentu służącego oczyszczaniu wód skażonych jonami metali ciężkich. Wspólnie z chemikami z UŚ oraz naukowcami związanymi z  Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy opracował tlenek grafenu modyfikowany 5-amino-1,10-fenantroliną. Jest to substancja chemiczna, dzięki której w stosunkowo prosty i skuteczny sposób można dokonać sorpcji jonów metali ciężkich z roztworów o szerokim zakresie pH. O istocie docenionego w konkursie wynalazku można przeczytać w artykule pt. „Walka o czystość wód – patent” opublikowanym w cyklu „Śląski badawczy | Patenty Uniwersytetu Śląskiego”. Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca dostępne są na stronie: https://tu.kielce.pl.

Autorami wynalazku są chemicy związani z Uniwersytetem Śląskim: dr hab. Barbara Feist, prof. UŚ, dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. UŚ, prof. dr hab. Rafał Sitko, prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak,  dr inż. Marcin Szala, dr Karina Kocot, mgr Jakub Wantoluk, mgr Justyna Kuczera,  a także dr hab. inż. Borys Ośmiałowski, mgr inż. Izabela Grela oraz mgr Karina Mroczyńska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Przybliżenie na mikroskop