Nagroda im. Kazimierza Kutza dla Anny Dymnej

17.02.2021 - 08:49 aktualizacja 19.02.2021 - 10:14
Redakcja: AJS
Tagi: Nagroda im. Kazimierza Kutza, nagrody

Aktorka, działaczka społeczna i założycielka Fundacji „Mimo wszystko” – Anna Dymna została laureatką Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wręczenie wyróżnienia odbyło się w 92. rocznicę urodzin patrona nagrody – 16 lutego 2021 roku. Wyniki poznaliśmy podczas gali zorganizowanej w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego.

Nagroda dla zaangażowanych artystów

Nagroda ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. To pierwsza edycja wyróżnienia ustanowionego przez Miasto Katowice we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Jej inicjatorami byli: prezydent miasta dr Marcin Krupa, dyrektor teatru Robert Talarczyk i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, który został również członkiem kapituły.

Gala Nagrody im. Kazimierza Kutza. Przemawia prof. Ryszard Koziołek
Gala Nagrody im. Kazimierza Kutza. Wystąpienie rektora Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszarda Koziołka. Fot Przemysław Jendroska

Nominowani

Kapituła nagrody nie miała łatwego zadania, a jak przyznali jej członkowie – obrady były burzliwe. W gronie osób nominowanych znaleźli się bowiem znakomici artyści, którzy łączą działalność zawodową ze społecznym zaangażowaniem:

• laureatka – Anna Dymna,
  • Horst Eckert (Janosch) – niemieckojęzyczny pisarz, autor literatury dziecięcej oraz powieści „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”,
  • prof. dr hab. Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996–2002 i laureat wielu prestiżowych wyróżnień (m.in. Lux ex Silesia, Nagrody im. Adama Mickiewicza, uniwersyteckiej nagrody Pro Scientia et Arte, uhonorowany także Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej za całokształt działalności i zaangażowanie społeczne),
  • Wojciech Smarzowski – reżyser, scenarzysta, autor m.in. filmów „Wesele”, „Wołyń”, „Kler”,
  • a także Szczepan Twardoch – pisarz, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Śląskiego, laureat m.in. Paszportu „Polityki”, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, autor takich powieści, jak „Morfina”, „Drach”, „Król” i „Pokora”.

Gala Nagrody im. Kazimierza Kutza. Brawa dla laureatki Anny Dymnej
Gala Nagrody im. Kazimierza Kutza. Fot Przemysław Jendroska

Laureatka pierwszej Nagrody im. Kazimierza Kutza – Anna Dymna

Laudację na temat uhonorowanej artystki i działaczki społecznej wygłosił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Lewy cudzysłów

Nagrodziliśmy Artystkę wybitną, która posiada na swoim koncie setki ról teatralnych i filmowych. Za ich sprawą współtworzy historię kultury polskiej ostatniego półwiecza. Była już wielokrotnie nagradzana i odznaczana, a przy tym – co nieczęste i co w jeszcze większym stopniu obiektywizuje Jej wartość – jest podziwiana przez widzów wszystkich żyjących pokoleń. […] Nie wystarczy być wybitnym Artystą, żeby otrzymać „Kutza”. Trzeba jeszcze przekonać nas, że życie może naśladować sztukę. […] Zakładając Fundację „Mimo Wszystko”, która działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, Laureatka wykazała się szaloną odwagą życia na miarę sztuki. Jak gdyby wcielając się na scenie w cierpiących i walczących bohaterów, podjęła decyzję, aby zostać z postaciami po skończonym spektaklu. A nam, współczującym widzom ludzkich nieszczęść, pozwoliła odejść do swoich spraw, wiedząc, że większości z nas brakuje odwagi i zdolności do poświęcenia.

Pełny tekst laudacji

Zwyciężczyni otrzymała nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę zaprojektowaną przez Erwina Sówkę.

Członkowie kapituły

Decyzję o wyborze laureata podjęła kapituła nagrody złożona z 16 przedstawicieli lokalnych środowisk. W jury zasiadły m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: rektor uczelni – prof. dr hab. Ryszard Koziołek, dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego – dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ, a także nauczyciel akademicki, publicysta i krytyk literacki dr Jerzy Illg – absolwent Uniwersytetu Śląskiego i prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź – medioznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Pełny skład kapituły:

• prof. dr. hab. Ryszard Koziołek,