Nowe związki wspomagające walkę z rakiem okrężnicy, prostaty oraz białaczką szpikową | Patent dla UŚ

07.01.2021 - 12:23 aktualizacja 13.04.2022 - 11:09
Redakcja: MK
Tagi: nauki chemiczne

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego od wielu lat prowadzą badania, których wyniki przyczyniają się do rozwoju medycyny. Do tych działań należy niewątpliwie projektowanie nowych związków chemicznych połączone z analizą ich właściwości. Dobrym przykładem są nowe pochodne chinazoliny opracowane przez dr. inż. Jacka Mularskiego, dr Katarzynę Malarz oraz prof. dr. hab. Roberta Musioła z UŚ. Związki te służą do modulowania aktywności kinaz białkowych – dużej grupy enzymów odpowiedzialnych za regulację szeregu procesów i szlaków metabolicznych w komórkach ludzkich i zwierzęcych. Tak zaprojektowane pochodne chinoliny mogą znaleźć zastosowanie w wytwarzaniu leków przeciwnowotworowych, służących leczeniu zwłaszcza raka okrężnicy, prostaty, a także białaczki szpikowej. Związki blokujące aktywność kinaz pozwalają bowiem otrzymać leki o wysokiej selektywności, co oznacza, że zawarte w nich substancje aktywne docierają do komórek zmienionych chorobowo, nie szkodząc jednocześnie komórkom zdrowym.

Nowe pochodne chinoliny oraz ich zastosowanie zostały objęte ochroną patentową.

Kolorowe farmaceutyki