Prof. Marian Kisiel odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

11.02.2021 - 17:04 aktualizacja 15.02.2021 - 09:54
Redakcja: OO

Historyk i krytyk literacki prof. dr hab. Marian Kisiel z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju oświaty. Odznaczenie zostało przyznane postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 6 października 2020 roku, na wniosek ministra edukacji narodowej.

Prof. dr hab. Marian Kisiel jest pracownikiem Instytutu Literaturoznawstwa UŚ, historykiem i krytykiem literackim, badaczem literatury polskiej XX wieku, poetą, tłumaczem, autorem kilkunastu książek, współredaktorem kilkudziesięciu tomów zbiorowych oraz artykułów w monografiach i czasopismach. Zajmują go takie tematy, jak: historia literatury jako nauka o literaturze, kultura literacka jako wyzwanie rzucone socjologii lektury, krytyka literacka jako wyznanie autobiograficzne, literatura emigracyjna jako splot programów i postaw ideowych, poezja jako doświadczenie.

Informacja na temat odznaczenia została opublikowana w Monitorze Polskim 10 lutego 2021 roku.

Prof. Marian Kisiel

Prof. Marian Kisiel | fot. Julia Agnieszka Szymala