Specjalny statyw na pojemniki laboratoryjne

16.10.2018 - 15:25 aktualizacja 27.01.2020 - 14:57
Redakcja: admin
Tagi: patent

Naukowcy związani z Uniwersytetem Śląskim są autorami projektu statywu na probówki lub inne pojemniki laboratoryjne, który został objęty ochroną patentową. Zaprojektowany układ może składać się z jednej lub kilku półek z otworami na probówki czy fiolki. Jego unikalnym rozwiązaniem jest zastosowanie mechanizmu blokującego, który przytrzymuje naczynia w statywie, uniemożliwiając ich wypadnięcie nawet podczas obracania statywu.

Opatentowane rozwiązanie umożliwia nie tylko jednoczesne opróżnienie wszystkich pojemników, lecz również szybsze ich umycie i wysuszenie. Statyw może być wykorzystywany m.in. w laboratoriach analitycznych w jednostkach badawczych i przemysłowych oraz w szkolnych pracowniach chemicznych i biologicznych. Autorami wynalazku oraz grafiki są dr hab. Robert Musioł z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz inż. Paulina Musioł.

Małgorzata Kłoskowicz | Sekcja Prasowa UŚ

Grafika prezentująca projekt statywu na pojemniki laboratoryjne
Projekt statywu na pojemniki laboratoryjne