• Polish

30.09.2021 - 08:27 aktualizacja 18.11.2021 - 12:00
Redakcja: MK
Tagi: kompetencje, narzędzie

W ramach inicjatywy wdrożeniowo-badawczej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zat. „ICRK – think tank ds. rozwoju kluczowych kompetencji kadr przyszłości dla polskiej nauki”, finansowanej ze środków programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego DIALOG, interdyscyplinarny zespół badawczy we współpracy z ekspertami i specjalistami Asseco Data Systems S.A. zakończył prace nad budową platformy informatycznej do badania kompetencji kadry badawczej oraz kadry wsparcia administracyjnego sektora nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Narzędzie zostało przygotowane w oparciu o unikatowy model 36 kompetencji, zidentyfikowanych jako istotne dla realizacji procesów wzmacniających doskonałość badawczą uczelni oraz ich pozycję na arenie międzynarodowej. Procesy te obejmują: pozyskiwanie zasobów na prace badawcze/artystyczne, prowadzenie wysokiej jakości badań/prac artystycznych, publikowanie wyników badań naukowych oraz komercjalizację wyników badań naukowych i prac rozwojowych.

Tym samym zespół projektowy wkracza w kluczową fazę przedsięwzięcia, przygotowując się do przeprowadzenia badań ilościowych i jakościowych w czołowych polskich uczelniach, przy współpracy z lokalnymi koordynatorami.

Każdy uczestnik badania kompetencji otrzyma raport zawierający indywidualny wynik wraz z zestawem wskazówek odnośnie do potencjalnych kierunków rozwoju kompetencji ujętych w profilu. Wyniki zbiorcze zostaną poddane analizie statystycznej, której rezultaty posłużą do wypracowania rekomendacji dotyczących rozwoju kluczowych kompetencji kadry badawczej oraz kadry wsparcia administracyjnego sektora nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce.

Prace nad budową platformy informatycznej trwały od 5 maja do 25 września 2021 roku. W sumie zorganizowanych zostało 40 spotkań zespołu, którego członkami są przedstawiciele ICRK: dyrektor centrum prof. dr hab. Barbara Kożusznik, dr hab. inż. Olaf Flak, prof. UŚ, dr Adrian Pyszka, dr Barbara Smorczewska, dr Małgorzata Chrupała-Pniak, Katarzyna Więcek-Jakubek, Michał Fafiński, dr Grzegorz Filipowicz, Anna Węgrzyn oraz Anna Olender-Staśkiewicz.

Młody człowiek z laptopem