Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

„Raj na dachu świata – badania flory i roślinności w Środkowej Azji” – Rok Botaniki 2022

15.03.2022 - 09:35 aktualizacja 21.03.2022 - 08:35
Redakcja: Ewelina Malinowska
Tagi: azja, botanika, rok botaniki, roślinność środkowej azji, webinarium
Marcowy wykład w ramach Roku Botaniki pt. „Raj na dachu świata – badania flory i roślinności w Środkowej Azji” poprowadzi prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.

Wykład odbędzie się 21 marca (poniedziałek) 2022 r. o godzinie 18:00[LINK DO TRANSMISJI NA YOUTUBE]

O czym będzie prezentacja?

• o wybitnie bogatej florze Pamiro-Ałaju,
  • o endemizmie, który sięga 35%,
  • o nowych zbiorowiskach roślinnych, w tym lasach galeriowych, szibljaku, pseudostepach, półpustyniach wysokogórskich i subtropikalnych, o laskach jałowcowych i półsawannach,
  • o nowych klasach roślinności (Pistacietea i Ephedretea),
  • o nowych gatunkach ostnic,
  • o niezwykle silnym gradiencie biogeograficznym i podziale na Azję Środkową i Centralną.

Będzie też słowo o Leonie Barszczewskim – polskim przyrodniku w armii carskiej, wielkim odkrywcy Azji Środkowej.

Cykl wykładów „Rok Botaniki – z botaniką przez cały rok!” współorganizują Polskie Towarzystwo Botaniczne oraz Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego.

Harmonogram wszystkich wykładów.

Dotychczasowe wykłady:

Antarktyka – tam, gdzie pingwiny mówią „Dobranoc!”

Alergeny w powietrzu i na talerzu – kiedy i dlaczego powinniśmy ich unikać?