Instytut Chemii

Spotkanie techniczne konsorcjantów w programie europejskim Horyzont 2020 FET Proactive

26.09.2022 - 11:57 aktualizacja 27.09.2022 - 08:47
Redakcja: SM

W dniach 22-23 września 2022 r. w Uniwersytecie Śląskim odbyło się spotkanie techniczne konsorcjantów współpracujących w programie europejskim Horyzont 2020 FET Proactive: „Simultaneous transformation of ambient heat and undesired vibrations into electricity via nanotriboelectrification during non-wetting liquid intrusion-extrusion into-from nanopores”.

Horyzont 2020 FET Proactive, w ramach którego realizowany jest projekt, z udziałem naukowców z Instytutu Chemii Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych, obejmuje prace nad opracowaniem bardziej wydajnych metod konwersji ciepła odpadowego i niepożądanych wibracji mechanicznych w użyteczną energię elektryczną. Wymiernym efektem współpracy członków konsorcjum ma być opracowanie prototypu urządzenia służącego do odzyskiwania energii termicznej i mechanicznej energii odpadowej powstającej w wyniku wibracji oraz procesów cieplnych.

Więcej informacji o prestiżowym grancie Horyzont 2020 FET Proactive