Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Seminarium: Eksperymentalne badania dynamiki układu trzech nukleonów w reakcji rozbicia deuteronu wywołanej protonem o energii 108 MeV – mgr Angelina Łobejko

03.10.2022 - 09:58, aktualizacja 30.11.2022 - 14:03
Redakcja: Marcin Łaciak

Streszczenie:
Badania dynamiki układów kilku nukleonów są podstawą do zrozumienia oddziaływań jądrowych i właściwości jąder. Bardzo dokładne obliczenia teoretyczne dla układów trzech nukleonów należy skonfrontować z bogatym zestawem danych eksperymentalnych. W tym celu przeprowadzono serię pomiarów rozbicia deuteronu w zderzeniu z protonem, które potwierdziły ważną rolę siły trójnukleonowej (3NF) oraz ogromny wpływ oddziaływania kulombowskiego między protonami. Istnieją jednak pewne rozbieżności, wskazujące, że nasze obecne rozumienie problemu nie jest jeszcze doskonałe. Dla pośrednich energiach można je prawdopodobnie przypisać niedoskonałościom obecnych modeli 3NF lub brakowi w pełni relatywistycznych obliczeń. Badania są kontynuowane w CCB (Centrum Cyklotronowym Bronowice) z wykorzystaniem systemu detekcji BINA (Big Instrument for Nuclear-polarisation Analysis), który obejmuje niemal pełny kąt bryłowy i umożliwia badanie szerokiego zakresu przestrzeni fazowej. Przedstawiona zostanie analiza danych i wyniki pierwszego eksperymentalnego pomiaru rozbicia deuteronu indukowanego protonami przy energii wiązki 108 MeV, przeprowadzonego w CCB PAN w Krakowie. Różniczkowy przekrój czynny został wyznaczony dla zbioru ponad 200 konfiguracji kinematycznych par protonów zarejestrowanych w przedniej części detektora BINA i został porównany z najnowszymi obliczeniami teoretycznymi w celu zbadania roli siły trójnukleonowej oraz efektów kulombowskich i relatywistycznych.

termin: wtorek, 04.10.2022, godz. 10:30
miejsce: SMCEBI, sala P/1/13