Instytut Fizyki im. Augusta Chełkowskiego

Setna rocznica urodzin Stanisława Lema

11.09.2021 - 10:00 aktualizacja 10.09.2021 - 19:53
Redakcja: Marcin Łaciak

W dniu 13 września 2021 roku mija setna rocznica urodzin Stanisława Lema. Warto odnotować tę datę, ponieważ ten urodzony w przedwojennym Lwowie autor licznych książek jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich pisarzy. Jego spuścizna to w przeważającej części literatura zaliczająca się do fantastyki naukowej. Jednak na tle innych książek z nurtu SF utwory Lema wyróżniają się bliskim związkiem z nauką. Autor był na bieżąco z odkryciami i aktualnymi problemami naukowymi. W swoich książkach potrafił wiarygodnie opisać – tak bliskie fizykom – neutrino (“Głos Pana”), jak i ruch w okolicy czarnej dziury (“Fiasko”). Miał też swoją, raczej mało optymistyczną, wizję kontaktu z pozaziemską inteligencją (“Eden”, “Solaris”). No i, oczywiście, stworzył nieśmiertelne “Bajki robotów” czy “Opowieści o pilocie Pirxie”, które tym lepiej się rozumie, im więcej ma się życiowego doświadczenia.

Ciekawe jest również porównanie jego przewidywań futurologicznych (“Summa Technologiae”, felietony z lat 90-tych) z naszą dzisiejszą rzeczywistością oraz stanem nauki. Stanisław Lem nie tylko zapisał się w historii literatury, tworząc niezwykłe utwory w tak pozornie mało szlachetnym gatunku, ale również zainteresował nauką licznych przyszłych studentów, m.in. fizyki.