Najnowsze komentarze

Geopiknik na Żylecie 2023

25.04.2023 - 09:31 aktualizacja 25.04.2023 - 09:36
    Redakcja: M.T.

W ramach Geopikniku na Żylecie 21 kwietnia 2023r. odbył się wernisaż zdjęć geograficznych pracowników Wydziału Nauk o Ziemi. Elżbieta Zuzańska-Żyśko z naszego Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej opowiadała o dwóch zdjęciach zrobionych podczas wypraw. Pierwsze opisywało terasy ryżowe i krajobraz rolniczy w Środkowych Chinach w wiosce DaZhai położonej w Górach Smoczego Grzbietu. Druga prelekcja dotyczyła azteckiego miasta o funkcji religijnej – Teotihuacan, położonego na wysokości 2300 mnpm w Meksyku oraz „spektaklu balonowego”. Z kolei Maksymilian Solarski opisywał współczesne procesy związane ze zmniejszającą się pokrywą lodowca w Alpach Francuskich. W wernisażu uczestniczyli także inni pracownicy oraz odwiedzający goście. Zdjęcia wydrukowane w dużym formacie można oglądać na korytarzach wydziałowych. Wernisażowi towarzyszyło wiele stoisk i aktywności, w tym kopia Tyranozaura – ciTyREX, który spacerował pomiędzy stanowiskami pokazowymi i wchodził w interakcję z uczestnikami GeoPikniku. Organizatorką Geopikniku była min. Marta Chmielewska. Zdjęcia wykonała Elżbieta Zuzańska-Żyśko.