Instytut Historii

Czasopismo tygodnia Wydawnictwa UŚ: „Wieki Stare i Nowe”

26.06.2022 - 20:54 aktualizacja 26.06.2022 - 20:54
Redakcja: dawidmadziar

Czasopismo tygodnia Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego:

Czasopismo „Wieki Stare i Nowe”, wydawane przez Instytut Historii UŚ, należy do pism prestiżowych w skali ogólnopolskiej, a publikacje na jego łamach są wysoko punktowane przez MEiN. Na łamach rocznika prezentowane są teksty poświęcone historii polskiej i powszechnej wszystkich epok.

Bieżący numer (Tom 16 Nr 21 (2021)) z pewnością zainteresuje badaczy postaci Gajusza Juliusza Cezara – różnym aspektom działalności rzymskiego wodza i zagadnieniom związanym z czasami mu współczesnymi poświęconych jest aż pięć tekstów. Możemy więc zapoznać się z wynikami badań odnośnie do polityki, sfery militarnej czy religijnej.

Solidnie reprezentowana jest także dwudziestowieczna historia Śląska, a to za sprawą tekstów: o różnych spojrzeniach niemieckiej historiografii na bitwę o Górę św. Anny, o znaczącym tyskim działaczu nazistowskim Karlu Schikorskym czy o koncepcji wykorzystania ustnych relacji do badań nad obozami pracy na Górnym Śląsku.

Tom uzupełniają pojedyncze teksty dotyczące innych epok oraz artykuły recenzyjne.

Polecamy zwłaszcza koneserom epoki starożytnej oraz historii Śląska.

Numer dostępny pod adresem: journals.us.edu.pl/index.php/WSN/issue/view/1199.