Instytut Historii

Relacja z cyklu wykładów dla uczniów szkół średnich pod hasłem „Jak wybrać króla? Jak zostać królem? Wokół elekcji 1573 r.”

02.12.2022 - 11:19 aktualizacja 08.12.2022 - 20:27
Redakcja: dawidmadziar

Dnia 30 listopada w murach naszego Instytutu odbył się cykl wykładów dla uczniów szkół średnich pod hasłem „Jak wybrać króla? Jak zostać królem? Wokół elekcji 1573 r.” Do udziału w cyklu prelekcji zostały zaproszone szkoły średnie współpracujące z naszym Instytutem. Przybyli goście mieli okazję wysłuchać trzech wykładów przygotowanych przez naszych nowożytników – dr Paweł Duda scharakteryzował przebieg pierwszej elekcji viritim, prof. dr hab. Aleksandra Skrzypietz przybliżyła słuchaczom sylwetkę Henryka Walezego, a dr Aleksandra Barwicka-Makula wyjaśniła dlaczego Habsburgowie nie mieli szans na objęcie tronu w państwie polsko-litewskim. Przybyłym gościom – zarówno uczniom, jak i nauczycielom dziękujemy za obecność i pozytywny odbiór wykładów.