Instytut Historii

Śląski Szmaragd dla prof. Ryszarda Kaczmarka

18.01.2020 - 20:01 aktualizacja 18.01.2020 - 20:01
Redakcja: an

Miło nam donieść, że prof. Ryszard Kaczmarek, bohater tegorocznej edycji kalendarza „Twórcy Kultury Śląskiej”, został uhonorowany nagrodą Śląski Szmaragd. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest przez Diecezję Katowicką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, pojednania między narodami i integracji europejskiej. Gratulujemy tej nagrody!

Przypominamy biogram Profesora:

Historyk, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, kierownik Zakładu Archiwistyki i Historii Śląska oraz zastępca Dyrektora Biblioteki Śląskiej ds. Instytutu Badań Regionalnych. Badacz dziejów Górnego Śląska okresu XIX i XX wieku oraz autor licznych publikacji na ten temat w języku polskim i niemieckim. Jego monografia „Polacy w armii kajzera” zdobyła nagrodę literacką „Identitas” w kategorii najlepsza książka historyczna 2014 roku.