Instytut Historii

Nowa publikacja IHUŚ pt. „Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře. Opawscy Przemyślidzi w dziejach i kulturze” (Opava-Katowice 2022)

13.02.2023 - 11:44 aktualizacja 13.02.2023 - 11:44
Redakcja: dawidmadziar

Miło nam poinformować, że na rynku wydawniczym pojawiła się monografia – Opavští Přemyslovci v dějinách a kultuře. Opawscy Przemyślidzi w dziejach i kulturze (Opava-Katowice 2022) – wspólne dzieło Instytutu Nauk Historycznych Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Ústav historických věd, Slezská univerzita v Opavě) oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji, która odbyła się w 2021 r. w Opawie w związku z 500. rocznicą wymarcia dynastii Przemyślidów opawskich. Redaktorami pracy są: prof. Bogusław Czechowicz, dr Ilona Matejko-Peterka, dr Bogdan Kloch i prof. Jerzy Sperka. Praca zawiera piętnaście artykułów autorstwa uznanych czeskich i polskich historyków, ukazujących losy bocznej linii czeskiej dynastii Przemyślidów.

Dnia 3 lutego miała miejsce promocja książki w Rybniku, zorganizowana przez Muzeum im. E. Drobnego. W czasie spotkania Instytut Nauk Historycznych Uniwersytetu Śląskiego w Opawie reprezentowali: dziekan Wydziału Przyrodniczo-Filozoficznego prof. dr Irena Korbelářová, prodziekan tegoż Wydziału dr Ilona Matejko-Peterka, a także prof. dr hab. Bogusław Czechowicz, a ze strony polskiej: dyrektor naszego Instytutu prof. Jerzy Sperka, dr hab. prof. UŚ Wacław Gojniczek oraz zastępca dyrektora Muzeum w Rybniku dr Bogdan Kloch.