Instytut Inżynierii Materiałowej

Technologia i badania właściwości materiałów ceramicznych

20.01.2022 - 14:14 aktualizacja 04.04.2023 - 11:55
Redakcja: Jacek Krawczyk
Tagi: materiały funkcjonalne, multiferroiczne kompozyty ceramiczne, multiferroiki, piezoelektryki, roztwory stałe typu PZT

Lider: dr hab. Dariusz Bochenek, prof. UŚ

Tematyka naukowo-badawcza zespołu obejmuje szereg celów i przedsięwzięć naukowych do realizacji w okresie działalności zespołu, m.in.: projektowane, otrzymywanie i kompleksowe badania właściwości materiałów ceramicznych o funkcjonalnych właściwościach oraz multiferroicznych kompozytów ceramicznych do zastosowań w nowoczesnej mikroelektronice
i mikromechatronice, przykładowo: wieloskładnikowe materiały ceramiczne typu PZT domieszkowane pierwiastkami ziem rzadkich, wieloskładnikowe roztwory stałe na bazie PZT, multiferroiczne kompozyty ceramiczne otrzymywane na bazie materiału ferroelektrycznego oraz materiału magnetycznego, bezołowiowe materiały ceramiczne i ich modyfikacje, np. (BaFe1/2Nb1/2O3), materiały ceramiczne o warstwowej strukturze Aurivilliusa. W procesie technologicznym otrzymywania materiałów ceramicznych o specjalnych właściwościach oprócz klasycznych metod syntezowania i spiekania, będą wykorzystane także specjalne procesy technologiczne, m.in.: wysokoenergetyczne mielenie (MA), iskrowe spiekanie plazmowe (SPS), prasowanie na gorąco (HP) wraz z optymalizowaniem ich parametrów technologicznych, które pozwolą uzyskać najodpowiedniejsze właściwości i finalne parametry funkcjonalnych materiałów ceramicznych. Plan działania obejmuje również wykonanie specjalistycznych badań (w tym prace zlecone na zewnątrz, w innych ośrodkach naukowych), np.: badania efektu magnetoelektrycznego multiferroicznych kompozytów ceramicznych, czy też wysokotemperaturowe badania mössbauerowskie materiałów ceramicznych otrzymanych na bazie żelaza.
Bochenek Dariusz, dr hab. prof. UŚ
Dercz Grzegorz, dr hab. prof. UŚ