Instytut Inżynierii Materiałowej

Modyfikacja powierzchni stopów metali lekkich w celu poprawy ich właściwości użytkowych

30.01.2022 - 15:29 aktualizacja 04.04.2023 - 11:45
Redakcja: Jacek Krawczyk
Tagi: anodowanie, anodowanie plazmowe, modyfikacja powierzchni, stopy metali lekkich, właściwości tribologiczne

Lider: dr Marek Bara

Celem działań przewidzianych do realizacji w niniejszym wniosku są badania dotyczące modyfikacji powierzchni stopów metali lekkich, takich jak aluminium i magnez oraz weryfikacja ich właściwości mechanicznych i tribologicznych. W ramach powyższego tematu będą realizowane badania:

• opracowanie technologii wytwarzania warstw kompozytowych Al2O3-metal oraz weryfikacja ich właściwości tribologicznych w skojarzeniu z metalami w różnych warunkach smarowania.
  • dokończenie badań chropowatości z poprzedniego projektu badawczego: Warstwy tlenkowe domieszkowane dwusiarczkiem wolframu otrzymywane metodą zmiennoprądową. Przygotowanie zawiesiny z proszkami smarów stałych według nowej metody prowadzącej do rozdrobnienia zaglomeryzowanych proszków lub nanoproszków w celu modyfikacji warstw Al2O3.
  • opracowanie technologii wytwarzania warstw Al2O3 i MgO na podłożu stopów aluminium i magnezu metodą PEO oraz weryfikacja ich właściwości tribologicznych.
Bara Marek, dr
Korzekwa Joanna, dr
Biogram
Niedźwiedź Mateusz, dr inż.