Instytut Inżynierii Materiałowej

Rozwój badań w dziedzinie spektroskopii anihilacji pozytonów: pomiary zmian objętości swobodnych w procesach termodynamicznych indukowanych zmianą temperatury lub ciśnienia

04.04.2023 - 10:19 aktualizacja 04.04.2023 - 11:42
Redakcja: Jacek Krawczyk
Tagi: objętości swobodne, przemiany fazowe indukowane zmianą ciśnienia, przemiany fazowe indukowane zmianą temperatury, spektroskopia czasu życia pozytonów, struktura defektowa

Lider: dr inż. Sławomir Kołodziej

1. Prowadzenie badań zmian objętości swobodnych w przebiegu przemian fazowych typu ciecz-ciało stałe, – ciecz-ciecz, ciało stałe-ciało stałe.
2. Badanie zmian struktury defektowej w procesach obróbki cieplnej, cieplno-mechanicznej i mechanicznej.
3. Rozwijanie stanowiska badawczego do pomiaru czasu życia pozytonów w zróżnicowanych warunkach ciśnieniowo-temperaturowych.
4. Rozwijanie alternatywnych metod pomiaru objętości swobodnych, w tym współpraca z Instytutem Fizyki UŚ nad projektem i uruchomieniem prototypowej aparatury do pomiarów PVT (pressure-volume-temperature).
5. Nawiązanie współpracy naukowej z zespołami badawczymi spoza uczelni.
6. Weryfikacja teorii przemian termodynamicznych opartych o objętości swobodne w materiałach. Ocena możliwości aplikacyjnych badanych materiałów pod kątem wykorzystania objętości swobodnych jako nośników materii.
Kołodziej Sławomir, dr inż.
Biogram

dr inż. Beata Chrząszcz