Instytut Językoznawstwa

O nowościach frazeologicznych w pszczyńskiej szkole – gościnny wykład dr hab. Agnieszki Pieli, prof. UŚ

30.11.2022 - 11:07 aktualizacja 30.11.2022 - 11:07
Redakcja: mn

Pszczyńskie I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie to szkoła z wiekową tradycją – w tym roku świętuje 280. rocznicę powstania. W ramach obchodów jubileuszu szkoła zorganizowała między innymi otwarte spotkanie z dr hab. Agnieszką Pielą, prof. UŚ.

25 listopada 2022 r. językoznawczyni wygłosiła gościnny wykład na temat nowości frazeologicznych. Wystąpienie zatytułowane „Sweet focia z dzióbkiem…, czyli co nowego w polskiej frazeologii piszczy”, spotkało się z dużym zainteresowaniem. Najogólniej mówiąc, koncentrowało się ono wokół rozumienia związku frazeologicznego, źródeł utartych połączeń wyrazowych oraz poprawności frazeologicznej. Prof. Agnieszka Piela opowiadała początkującym adeptom nauk humanistycznych (i nie tylko) o pochodzeniu jednostek wielowyrazowych, kładąc szczególny nacisk na korzenie współczesnej frazeologii. Językoznawczyni rozprawiała o najświeższych zapożyczeniach frazeologicznych w polszczyźnie (głównie anglicyzmach) oraz omawiała rozmaite teksty kultury stojące u źródeł dzisiejszej frazeologii (m.in.: dzieła literackie, spoty reklamowe, filmy, wypowiedzi znanych osób, np. polityków, aktorów). Ponadto zwracała uwagę na inne czynniki, które wpływają na wzbogacanie warstwy słownikowej, a mianowicie: aktywność internetowa użytkowników języka czy zjawiska pozajęzykowe (tj. ludzkie zachowania, wyobrażenia o świecie). Przestrzegała przy tym, by tytułową konstrukcję słowną sweet (słit) focia z dzióbkiem pisać zgodnie z obowiązująca normą językową, zwłaszcza że w przestrzeni internetowej szerzy się błędny jej zapis, tj. *z dziubkiem (!). Ponadto w ramach spotkania z młodzieżą został zorganizowany konkurs frazeologiczny z nagrodami – podarkami książkowymi. Uczniowie, którzy stanęli w konkursowe szranki, otrzymali leksykon autorstwa prelegentki: „Słownik frazeologizmów z archaizmami. Pamiątki przeszłości” (Wydawnictwo Naukowe PWN). Spotkanie zakończyło pozowanie do pamiątkowych zdjęć, w tym do sweet foci (acz niekoniecznie z dzióbkami).

dr hab. Agnieszka Pieka, prof. UŚ

280 lat I Liceum Ogólnoksz