Instytut Literaturoznawstwa

Konferencja literacka „Światy poetyckie Rafała Wojaczka”

25.11.2022 - 18:06 aktualizacja 25.11.2022 - 18:09
Redakcja: annaszumiec
Tagi: konferencja, Rafał Wojaczek

2 grudnia 2022 roku o godz. 11.00 w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbędzie się konferencja literacka pt. Światy poetyckie Rafała Wojaczka – kolejna odsłona projektu zatytułowanego „Światy poetyckie”, współorganizowanego od 2014 roku przez literaturoznawców Uniwersytetu Śląskiego oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

W tegorocznej edycji wydarzenia poświęconemu Rafałowi Wojaczkowi wezmą udział jako prelegenci członkowie Koła Naukowego Polonistów Uniwersytetu Śląskiego, którego opiekunką jest dr Katarzyna Niesporek-Klanowska.

PROGRAM KONFERENCJI

prof. dr hab. Marian Kisiel

lic. Dominika Rudka
Lekcje anatomii doktora Wojaczka

lic. Aleksandra Szymańska
„Męskość polega na tym aby bić kobietę”. Przemoc w poezji Rafała Wojaczka

lic. Andrzej Handzlik
„Nas bez niego nie ma…”. Lęk w jednej balladzie Rafała Wojaczka

lic. Alicja Wosik
Eklogi Rafała Wojaczka

lic. Wiktor Nogajczyk
Ekofeministyczne wątki w poezji Rafała Wojaczka

Przedsięwzięcie pt. „Światy poetyckie” ma na celu opisanie dorobku wybitnych poetów XX wieku z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Efektem spotkań jest seria wydawnicza redagowana przez prof. dr. hab. Mariana Kisiela i dr. Tadeusza Siernego. Dotąd ukazały się: Światy poetyckie Stanisława Krawczyka (2014), Światy poetyckie Andrzeja Szuby (2016), Światy poetyckie Tadeusza Kijonki (2016), Światy poetyckie Wilhelma Szewczyka (2016), Światy poetyckie Tadeusza Sławka (2017), Światy poetyckie Feliksa Netza (2017), Światy poetyckie ks. Jerzego Szymika (2018), Światy poetyckie Bolesława Lubosza (2018), Światy poetyckie Jerzego Lucjana Woźniaka (2019), Światy poetyckie Edwarda Zymana (2019), Światy poetyckie Floriana Śmiei (2020), Światy poetyckie Stanisława Horaka (2021), Światy poetyckie Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej (2021), Światy poetyckie Barbary Gruszki-Zych (2022). W opracowaniu redakcyjnym znajdują się z kolei dwie części Światów poetyckich kręgu „Na Dziko”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Historycznoliteracka PAN – oddział w Katowicach.

PROGRAM w formacie PDF

konferencja zdjęcie