Instytut Literaturoznawstwa

Tagi: monografia

okładka szara z motywem nieba Maria Barłowska Okruchy
źródło: Wydawnictwo UŚ

Miło nam poinformować, że ukazała się nowa monografia dr hab. Marii Barłowskiej, prof. UŚ zatytułowana „Okruchy”. Studia o wierszach odnalezionych w rękopisach XVII wieku.

Tempus edax rerum – prawda ta dotyczy także tekstów, szczególnie tych – co typowe i charakterystyczne dla kultury polskiej XVII w. – zapisanych jedynie w rękopisach. „Okruchy” to zbiór studiów prezentujących odnalezione w sylwach, całkowicie dotąd nieznane lub dawno zaginione utwory (krytyczne edycje tekstów w aneksach). Ich rozmaitość i osobliwość, bo są tu szlacheckie erotyki, ariańska poezja religijna, wiersze powstałe w moskiewskiej niewoli czy ekfrazy zegarów, nie tylko przykuwa uwagę, ale wzbogaca obraz dawnej literatury. Przybliża poprzez szczegóły istotne rysy tradycji i mentalności polskiego baroku.

Maria Barłowska: Okruchy. Studia o wierszach odnalezionych w rękopisach XVII wieku. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego. Katowice 2022.