Instytut Literaturoznawstwa

Seminarium poświęcone twórczości Edmunda Niziurskiego

24.02.2020 - 21:54 aktualizacja 25.02.2020 - 21:54
Redakcja: an

15 maja 2019 roku na Wydziale Filologicznym UŚ (plac Sejmu Śląskiego 1, aula im. Z.J. Nowaka) odbyło się seminarium poświęcone twórczości Edmunda Niziurskiego. Uczestnicy, próbując uzyskać odpowiedź na tytułowe pytanie Co zostało z Niziurskiego?, poddawali oglądowi własne zyski (osobiste i zawodowe) z lektury jego książek, pytali tę twórczość o jej walor intertekstualny, jej związki z różnymi tradycjami i gatunkami literackimi. Posiłkując się kontekstem psychologicznym, filozoficznym, socjologicznym, a także myślą pedagogiczną pokazali, iż proza autora Sposobu na Alcybiadesa, niezwykle popularna kiedyś, ale wspominana i czytana także dzisiaj − to zjawisko wciąż ciekawe i żywe mimo upływu wielu lat od dat wydań niektórych z analizowanych powieści.

Wymiernym efektem majowego spotkania będzie monograficzny numer czasopisma „Guliwer” (listopad 2019) oraz wola dyskutowania i badania kolejnych fenomenów literatury dla młodego odbiorcy w trybie seminaryjnym i publikacyjnym (Z. Nienacki, A. Szklarski, M.Musierowicz, H. Ożogowska)

Organizatorzy: dr hab. Beata Mytych-Forajter, dr hab. Iwona Gralewicz-Wolny, mgr Jarosław Dobrzycki

Uczestnicy: dr hab. prof. UŚ Joanna Kisiel, dr hab. Krzysztof Łęcki, prof. zw. dr hab. Aleksander Nawarecki, dr hab. Andrzej Kotliński, mgr Jarosław Dobrzycki, dr Monika Gnieciak, dr hab. Magdalena Piekara, dr Małgorzata Chrobak, dr hab. Beata Mytych-Forajter, dr hab. Iwona Gralewicz-Wolny