Instytut Literaturoznawstwa

23.11.2022 - 14:11 aktualizacja 23.11.2022 - 14:11
Redakcja: annaszumiec
Tagi: ambasador, Islandia

Prof. dr hab. Dariusz Rott z Wydziału Humanistycznego został zaproszony na uroczystość otwarcia Ambasady Islandii w Polsce, która odbędzie się 1 grudnia w Warszawie.  Ambasada będzie się mieściła w biurowcu w centrum Warszawy. W uroczystości będzie uczestniczyć minister spraw zagranicznych Islandii, Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir.

Prof. Rott zajmuje się postacią czeskiego emigranta i drukarza Jana Amosa Komeńskiego,  Daniela Vettera (1592 – ok. 1669) oraz jego relacją z podróży na Islandię (pierwodruk: Leszno 1638). D. Rott wydał edycję krytyczną utworu w 1997 roku, poświęcając jej kilkadziesiąt publikacji naukowych i popularnonaukowych, liczne wystąpienia konferencyjne w Polsce, Czechach i Bułgarii oraz audycje radiowe i wykłady. Wiosną 2016 był gościem Centre for Medieval Studies (Miðaldastofa) University of Iceland School of Humanities w Reykjaviku. W latach 2014-2015, jako profesor wizytujący w Collegium Civitas w Warszawie, realizował projekt Wizerunek Islandii w polskim reportażu podróżniczym (od XVII do pocz. XXI w. w ramach programu „Edukacja globalna w dobie zmian cywilizacyjnych” współfinansowanego z Unii Europejskiej. W latach 2015-2016 był rezydentem na Islandii i prowadził wyprawy turystyczne. Ostatnio analizuje piśmiennictwo polskie dotyczące Islandii w XX i XXI r., publikując m. in. w „Przeglądzie Humanistycznym” oraz „Zupełnie Innym Świecie”.

Dariusz Rott - zdjęcie profilowe
prof. Dariusz Rott