asa

Zmarł prof. Abe Sklar

14.11.2020 - 20:54 aktualizacja 14.11.2020 - 20:55
Redakcja: Dawid Czapla

30 października 2020 r., w amerykańskim szpitalu zmarł prof. Abe Sklar (17.11.1925 – 30.10.2020).

Abe był przyjacielem wielu pracowników Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego, którzy znali go osobiście ze spotkań podczas licznych konferencji, w których uczestniczył. Abe Sklar był w szczególności członkiem Scientific Committee serii konferencji International Symposia on Functional Equations.

Sklar był współtwórcą pojęcia probabilistycznych przestrzeni metrycznych, o których napisał wraz z Bertem Schweitzerem podstawową monografię: B. Schweizer and A. Sklar, Probabilistic Metric Spaces. Elsevier North Holland, New York, 1982.

Prof. Sklar był też twórcą pojęcia ,,copula” (,,kopuła”) w rachunku prawdopodobieństwa i autorem podstawowego twierdzenia o postaci łącznych rozkładów wielowymiarowych, które mogą być wyrażone jako kopuły od rozkładów brzegowych.

Wraz z B. Schweitzerem badał też t-normy, stąd nazwa ,,t-normy Sklara-Schweitzera”, nadana tym obiektom.

Abe był kilka razy gościem Instytutu. Będzie nam Go brakowało.