Instytut Nauk o Kulturze

2022 Graphic Medicine Conference

12.07.2022 - 08:38 aktualizacja 12.07.2022 - 08:38
Redakcja: Justyna Januszewska
Tagi: "Visualising anxiety. Comics as tools for dealing with crisis during the COVID-19 pandemic", Graphic Medicine Conference, Matylda Sęk-Iwanek

Z przyjemnością informujemy, że dr Matylda Sęk-Iwanek wystąpi na międzynarodowej konferencji z referatem „Visualising anxiety. Comics as tools for dealing with crisis during the COVID-19 pandemic”. Graphic Medicine Conference 2022 odbywa się w Chicago [IL, USA] w dniach 14-16 lipca 2022 i jest organizowana przez międzynarodową organizację badawczą zajmującą się medycyną graficzną, mającą swoje oddziały również w Hiszpanii oraz w Japonii.

Graphic Medicine Annual Conference: (Re)Connecting July 14-16, 2022 University of Chicago Campus, Chicago, IL, USA #GraphMed2022 Sponsored by: The Graphic Medicine conference is returning to Chicago! We first hosted this conference in 2011 and we are excited to welcome friends old and new to participate in the 2022 conference. This will be a hybrid conference, with in-person and virtual attendance and presentation options.

Graphic Medicine is a site that explores the interaction between the medium of comics and the discourse of healthcare. We are a community of academics, health carers, authors, artists, and fans of comics and medicine. The site is maintained by an editorial team under the direction of the Graphic Medicine International Collective.

logo konferencji Graphic Medicine Conference

Graphic Medicine Annual Conference,