Instytut Nauk o Ziemi

Szczątki szkarłupni ukryte w bursztynie

20.04.2020 - 10:25 aktualizacja 15.03.2021 - 12:27
Redakcja: szczepansamulewicz
Kolumnalium liliowca spoczywające na powierzchni bursztynu mjanmarskiego; średnica liliowca wynosi 3 mm. Okaz pochodzący z kolekcji muzeum Uniwersytetu Tajwańskiego. Fot. Dr Jih-Pai Lin.

Pracownik Instytutu Nauk o Ziemi UŚ (Mariusz Salamon) opublikował wraz z naukowcami z Polski, Japonii, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu, artykuł zatytułowany: Paleoenvironmental and biostratigraphic implications of echinoderm ossicles trapped within Burmese amber, w periodyku Palaios. W artykule przypominano, że organizmy morskie są niezwykle rzadko zachowane wewnątrz bursztynów. Najczęściej spotka się je na ich powierzchniach lub w osadzie, w którym bursztyny spoczywają. Obecnie w bursztynach pochodzących z Mjanmy (dawniej Birma) stwierdzono szczątki kredowych liliowców i jeżowców. Obserwacja ta potwierdza wcześniejsze hipotezy mówiące o tym, że bursztyn mjanmarski powstał w połowie okresu kredowego w bezpośredniej bliskości morza.