Instytut Nauk o Ziemi

Nowa publikacja pracowników Wydziału w wydawnictwie Springer

21.09.2021 - 09:16 aktualizacja 21.09.2021 - 09:24
Redakcja: lukaszmalarzewski

Nakładem wydawnictwa Springer Nature Switzerland AG w serii Springer Climate ukazała się w czerwcu 2021 roku monografia „Climate Change in Poland – Past, Present, Future”.

Książka powstała pod redakcją dr hab. Małgorzaty Falarz, prof. UŚ, z Wydziału Nauk Przyrodniczych i jest wspólnym dziełem środowiska polskich klimatologów. W jej powstanie zaangażowało się 36 naukowców – specjalistów z różnych dziedzin klimatologii, z wielu centrów naukowych w Polsce, w tym ośmiu uniwersytetów, dwóch uniwersytetów technicznych, Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego. Książka jest obszernym dziełem monograficznym. Składają się na nią trzy główne części: pierwsza dotyczy wyników badań zmian klimatu w Polsce w okresie przedinstrumentalnym w ostatnim tysiącleciu, druga przedstawia wieloletnie zmiany i zmienność 36 charakterystyk klimatycznych dla 14 elementów klimatu, wskaźników cyrkulacyjnych i bioklimatycznych, zjawisk meteorologicznych i typów pogody sięgając do najstarszych zapisków meteorologicznych z końca XVIII wieku. Dopełnieniem monografii jest jej trzecia część, przedstawiająca scenariusze zmian klimatu w Polsce do 2100 roku z uwzględnieniem wskaźników dotyczących zapotrzebowania energetycznego i rolnictwa. Co najmniej 80% monografii stanowią nowe, niepublikowane dotąd badania, wykonane specjalnie dla celów tej książki.

Współautorami monografii jest siedmioro pracowników Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ:

prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź,
dr hab. Zuzanna Bielec-Bąkowska, prof. UŚ,
dr hab. Małgorzata Falarz, prof. UŚ,
dr hab. Ewa Łupikasza, prof. UŚ,
dr hab. Magdalena Opała-Owczarek, prof. UŚ,
dr Łukasz Małarzewski,
mgr Tomasz Budzik.

Fragment recenzji:

I have now read the book on climate change in Poland. […] I learned a lot about the climate of that part of the world, and it provides a sound basis for thinking about policy settings to avoid the negativities and risks of possible future climate trajectories. As the first detailed analysis of its kind for that part of Europe it has much to offer for surrounding countries and across into Ukraine and the Baltic States. […] I congratulate the authors not only for their analysis but also for co-ordinating it into a very coherent book. Many edited books fail to achieve the latter.

Falarz M. (ed.) (2021) Climate Change in Poland – Past, Present, Future. Springer Nature Switzerland AG, Springer Climate, Cham, pp. 581, https://doi.org/10.1007/978-3-030-70328-8 ISBN 978-3-030-70327-1