Instytut Nauk o Ziemi

18.02.2020 - 10:33 aktualizacja 15.03.2021 - 12:28
Redakcja: lukaszmalarzewski

Siedem stacji sejsmometrycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Pracownicy Instytutu Nauk o Ziemi UŚ przystąpili do międzynarodowego projektu AlpArray-PACSE, polegającego na wykonaniu w latach 2019-2022 pasywnego eksperymentu sejsmicznego, którego celem jest zebranie wysokiej jakości danych sejsmicznych na potrzeby rozpoznania struktur geologicznych w głębokim wnętrzu Ziemi pod obszarem obejmującym Alpy i Karpaty oraz dokładniejsze wyjaśnienie geodynamiki tego rejonu Europy. Uniwersytet Śląski na potrzeby projektu zainstalował 7 stacji sejsmometrycznych na obszarze Polski południowej (patrz: grafika). Łącznie pracuje 210 stanowisk pomiarowych. Pracownicy naszego Instytutu wchodzą w skład grupy, której celem będzie stworzenie modelu sejsmo-tektonicznego obszaru Alpejsko-Panońsko-Karpackiego, analiza lokalnej sejsmiczności oraz rozkładu współczesnego pola naprężeń.

Rozmieszczenie stacji sejsmometrycznych obsługiwanych przez Uniwersytet Śląski w Katowicach w ramach projektu PACASE
Rozmieszczenie wszystkich stacji pomiarowych w ramach projektu PACASE