Instytut Nauk o Ziemi

Artykuł pracowników Instytutu Nauk o Ziemi w czasopiśmie Chemosphere

15.04.2020 - 12:00 aktualizacja 15.03.2021 - 13:14
Redakcja: szczepansamulewicz

W czasopiśmie Chemosphere (IF = 5.108, 100 pkt) ukazał się artykuł dwóch pracowników Instytutu Nauk o Ziemi, Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, zatytułowany „Composition of organic compounds from low-temperature burning of lignite and their application as tracers in ambient air”. W pracy udowodniono, że spośród węgli brunatnych zarówno ksylity, jak i węgle detrytyczne podczas spalana generują lewoglukozan oraz inne anhydrosacharydy. Związki te były dotychczas wiązane wyłącznie ze spalaniem biomasy i traktowane jako znaczniki wskazujące na spalanie współczesnej materii pochodzenia biologicznego. Ponadto, w ekstraktach lignitów oraz w produktach ich spalania wykryto i zidentyfikowano po raz pierwszy wszystkie cztery izomery tokoferoli (α-, β-, γ-, i δ-, nazywane popularnie witaminą E). Zasadniczym źródłem tych związków są w przyrodzie rośliny oleiste.

Rybicki M., Marynowski L., Simoneit B.R.T., 2020. Composition of organic compounds from low-temperature burning of lignite and their application as tracers in ambient air. Chemosphere 249, 126087. DOI: https://doi.org/10.1016/j.chemosphere.2020.126087